Corul „Gloria Crucis” este un cor mixt, ce a luat naștere în ziua de 22 martie 2009 în Duminica Sfintei Cruci, fiind înființat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, care i-a dat și numele. Corala, formată pe atunci din 16 membri, a început pregătirea prin organizarea de repetiții sub îndrumarea părintelui dirijor Cristian Grama. Începând cu ziua de 22 martie 2009, corala a participat la toate Sfintele Liturghii, completând și înfrumusețând prin cânt, rugăciunile rostite de părinții slujitori ai catedralei. Pe data de 1 iunie 2014, părintele Cristian Grama, hirotonit pe seama bisericii Hagiu din București, a predat bagheta dirijorală doamnei Cristina Zamfir, membră soprană și solistă a coralei. Corala a susținut numeroase concerte în cadrul bisericii, cu ocazia sărbătorilor de iarnă și a celor din perioada pascală și a participat la diferite mici momente muzicale, la centrele de bătrâni. În ziua de 31 martie 2019, în Duminica Sfintei Cruci, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, la finalul Sfintei Liturghii, a oferit coralei Diploma anului omagial 2019, în semn de prețuire pentru cei zece ani de activitate.