Pentru tinerii adolescenți în anul 2015 a fost înființată Ceata, prin strădaniadomnului Dorin-Alexandru Pop, teolog și lector universitar doctor la Universitatea Ecologică din București, fost membru al asociației Cercetașii României și sub coordonarea părintelui Ionuț-Gabriel Corduneanu. Scopul Cetei este de a oferi o formă de dezvoltare și de educație non-formală, în care tinerii, numiți „Cetașii Sfântului Spiridon”, cresc duhovnicește împreună, cunosc natura și istoria României și își dezvoltă o serie de abilitați practice. Cetașii întreprind activități similare organizației Cercetașilor, cu diferența că organizarea Cetei nu este una de tip cazon (milităresc), ci este un grup parohial de tineri. Singura condiție pentru a fi primit în echipă este aceea de a se identifica cu valorile creștin-ortodoxe și de a dori să participe la activitățile acesteia. Împreună cu însoțitorii lor, cetașii vizitează biserici, mănăstiri, monumente istorice, cetăți și castele, fac excursii și drumeții în natură, învață jocuri de orientare, vizitează peșteri și locuri de sihăstrie, învață specii de plante și animale, învață să facă focul în natură, să urmărească viața sălbatică (plante, păsări, mamifere etc) sau sunt inițiați în secretele grădinăritului ecologic. În urma unor astfel de activități, tinerii nu învață doar munca în echipă, ci le sunt stimulate inteligența, dorința de cunoaștere și de perfecționare. Pe scurt, învață lucruri noi, dar și arta de a fi mai buni și înțelegători cu cei din jur lor.

Pentru mai multe detalii accesați aici – cetasii.ro