Catedrala Sfântul Spiridon-Nou din Capitală nu rezumă grija pentru familii și copii la săvârșirea Sfintelor Taine ale Cununiei și Botezului, ci desfășoară activități de familiarizare a celor mici cu învățătura de credință și viața Bisericii. Astfel, în duminicile din cele patru posturi de peste an, copiii cu vârste între 5 și 10 ani iau parte la un program de cateheză. În acest fel ei descoperă Tainele Ortodoxiei într-un mod plăcut și adaptat nivelului lor de înțelegere. Sfânta Liturghie, Sfânta Împărtășanie, cele zece porunci, viețile sfinților, parabolele Mântuitorului Hristos sunt exemple de teme abordate în cadrul orelor de cateheză, la care se adaugă învățarea unor rugăciuni, cântece religioase sau colinde. Cu prilejul marilor sărbători ale anului, copiii pregătesc spectacole literar-muzicale, în cadrul cărora primesc roluri și costume, sub îndrumarea doamnei Malvina Roșu. O altă formă de comunicare între ei și cu Dumnezeu este pictura, pentru copii fiind organizate ocazional ateliere de pictură sub coordonarea Ilincăi Țoța, artist plastic. Acest program de activități derulat de biserică și destinat tinerilor se dorește a fi unul complementar orei de Religie sau altor programe, precum „Hristos împărtășit copiilor” sau „Alege școala!”, derulate de Patriarhia Română. Totodată, pentru a veni în sprijinul elevilor, biserica a semnat un protocol de cooperare cu Școala Gimnazială „Ienăchiță Văcărescu”, aflată în proximitatea acesteia.