Săptămânal slujitorii de la Catedrala Sfântul Spiridon-Nou organizează întâlniri sau seri catehetice pentru adulți. Tematica este una variată, fiind propusă în prealabil, la recomandarea părinților slujitori sau a credincioșilor care iau parte. Catehezele vin ca o completare la predica zilei și au scopul de a lămuri anumite aspecte de natură duhovnicească, istorică sau liturgico-simbolică. Uneori, în cadrul acestora au loc proiecții de film, sau alteori se alătură teologi, duhovnici sau specialiști care își exprimă disponibilitatea de a răspunde la întrebările participanților. Sunt discutate diverse chestiuni duhovnicești sau administrativ-gospodărești. Frecvent, împreună cu agenția Basilica Travel a Patriarhiei Române, biserica organizează pelerinaje la mănăstirile din România, din Grecia sau la locurile sfinte. Responsabil pentru aceste activități este părintele coordonator al bisericii, pr. Ionuț-Gabriel Corduneanu.