Vizita Patriarhului Pimen I al Moscovei (26 octombrie 1972)

Cu ocazia evenimentelor din octombrie 1972 pricinuite de sărbătoarea Sfântului Dimitrie, ocrotitorul Bucureștilor, Patriarhul Pimen I al Moscovei a vizitat România la invitația Patriarhului Justinian Marina. În ziua de joi, 26 octombrie 1972, cei doi Patriarhi au oficiat Sfânta Liturghie în biserica Sfântul Spiridon-Nou, împreună cu membrii delegației ruse, mitropoliții Iustin al Moldovei și Sucevei, Nicolae al Ardealului și cu episcopul vicar patriarhal Antim Târgovișteanul. La Liturghie au asistat eminențele lor, Márton Áron, episcop romano-catolic de Alba-Iulia, Albert Klein, episcopul Bisericii Evanghelice C. A. din Sibiu, Kóvács Lajos, episcopul Bisericii Unitariene din Cluj, iar dintre membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române au fost prezenți episcopii Iosif al Râmnicului, Antim al Buzăului, Teoctist Arăpașu al Aradului, Teofil al Clujului, preotul Ioan Gagiu, directorul Administrației Patriarhale, consilierii eparhiali și patriarhali și profesori de la Institutul Teologic din București. Predica zilei a fost rostită de Pr. Prof. Ioan G. Coman, preot slujitor la biserica Sfântul Spiridon-Nou, iar răspunsurile liturgice au fost date de corul studenților de la Institutul Teologic. La finalul slujbei a fost săvârșit un polihroniu în cinstea întâistătătorilor.