Canonizarea sfinților români (20 iunie 1992)

În ședința din 20 iunie 1992, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât solemn și a așezat în rândul sfinților pe cuvioșii și părinții cinstiți pe plan local: Cuviosul Ioan de la Prislop, Cuviosul Antonie de la Iezerul Vâlcei, Cuviosul Daniil Sihastrul, Cuviosul Gherman din Dobrogea, Cuviosul Ioan Iacob de la Neamț – Hozevitul, Cuvioasa Teodora de la Sihla, Preoții Mărturisitori Ioan din Galeș și Moise Măcinic din Sibiel, Ierarhul Martir Antim Ivireanul, Ierarhul Iosif Mărturisitorul din Maramureș, Ierarhul Ghelasie de la Mănăstirea Râmeț, Ierarhul Leontie de la Rădăuți, Dreptcredinciosul Voievod Ștefan cel Mare, Martirii Constantin Vodă Brâncoveanu, cu cei patru fii: Constantin, Ștefan, Radu și Matei, dimpreună cu sfetnicul Ianache. Prin trecerea lor în calendar s-a hotărât în chip sobornicesc ca aceștia să fie cinstiți ca sfinți în întreaga Biserică Ortodoxă Română, întocmindu-li-se sinaxare, slujbe și zugrăvindu-li-se chipul în icoane. În acea zi memorabilă, ierarhii Sfântului Sinod în frunte cu Patriarhul Teoctist, reprezentanții clerului și credincioșilor Bisericii noastre din țară, din Basarabia și Bucovina, întâmpinați de elevi și studenți cu spice de grâu în mâini, în prezența reprezentanților forurilor de stat, au coborât Colina Patriarhiei și s-au îndreptat în procesiune solemnă spre biserica Sfântul Spiridon-Nou, unde s-a săvârșit Sfânta Liturghie. La finalul slujbei s-a citit Tomosul de proclamare și s-au sfințit icoanele sfinților.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.